سیستم های هوشمند

مشاوره رایگان

از مهندسان ما به صورت رایگان مشاوره بگیرید

شماره های تماس مشاوره

09905949327 - 09123210072 - 02632530333
ارتباط با ما

 

هوش مصنوعی چیست؟

   تاریخچه هوش مصنوعی از زمان باستان و با اسطوره ها، داستان ها و شایعاتی درمورد ساخت خدایانی شروع می شود که سازنده ی آن ها یک هوش مصنوعی ایجاد می کرد. جرقه های هوش مصنوعی مدرن توسط فیلسوف های کلاسیک زده شد که می خواستند فرآیند تفکر در انسان را به عنوان دستکاری مکانیکی نمادها تشریح کنند. این کار در زمان اختراع کامپیوتر دیجیتال قابل برنامه ریزی و در دهه ی ۱۹۴۰ به اوج خود رسید.

   امروزه، هوش مصنوعی در ماشین هایی تعبیه می شود که می توانند اطلاعات را از محیط دریافت کرده و به منظور رسیدن به یک هدف، تصمیم گیری به موقع داشته باشند. شاید تصور کنید که هوش مصنوعی قادر است مانند انسان فکر کند اما میان هوش مصنوعی و هوش انسان تفاوت های عمده ای وجود دارد. با این حال، فاصله ی این دو روز به روز کمتر می شود. اگرچه هوش مصنوعی تا کنون نتواسته دقیقا مثل هوش آدمی عمل کند اما بعضی کارها را حتی بهتر از انسان انجام می دهد!

هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

   هوش مصنوعی پتانسیل آن را دارد که در میلیون ها بخش صنعتی و تولیدی به بشریت خدمت و آینده ی ما را دگرگون کند. برخی از این صنایع را در زیر می خوانیم:

  • روباتیک: شاید کاربرد هوش مصنوعی در روبات ها را بیش از سایرین دیده باشیم. روبات ها با استفاده از هوش مصنوعی توانایی دیدن، شنیدن و واکنش نشان دادن به محرک های محیطی را پیدا می کنند.
  • تشخیص هویت: در مکان هایی مثل بانک ها، آزمایشگاه های تحقیقاتی، فرودگاه های هوشمند و بسیاری مکان های دیگر به منظور کنترل ورود و خروج افراد و مسائل امنیتی، هوش مصنوعی در تشخیص هویت افراد از طریق صدایشان نقشی کلیدی ایفا می کند.
  • کشاورزی: از هوش مصنوعی می توان در استخراج اطلاعاتی نظیر نقشه های سطح زمین، وضعیت آبی و زراعی زمین ها، وضعیت جنگل ها و غیره برای بخش کشاورزی استفاده کرد.
  • صنعت و کارخانه ها: هوش مصنوعی حتی در برش قطعات، سرهم و متصل کردن آن ها به یکدیگر (جوشکاری و مونتاژ) نیز نفوذ کرده است. همچنین هوش مصنوعی در بخش کنترل کیفیت محصولات به عنوان سیستم هوشمند بینایی (سنسور چشمی) به کار می رود.
  • بازی های کامپیوتری: طراحی بازی، آنچه در بازی کامپیوتری اتفاق می افتد، دستوراتی که کاربر به شخصیت مجازی خود می دهد و همه و همه توسط هوش مصنوعی پیش می روند و نقش مهمی در آن ها دارد.

این موارد تنها گوشه ای از کاربردهای هوش مصنوعی در جهان امروز ما بود.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند

   گسترش و توسعه ی استفاده از هوش مصنوعی نه تنها شرایط محل کار را تغییر می دهد، بلکه سبک و نحوه ی زندگی ما را نیز دگرگون می کند.

  تعداد تجهیزات هوشمند الکترونیک رو به افزایش است. این وسایل را از طریق یک اپلیکیشن در گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر می توان کنترل کرد. گجت های هوشمند در خانه از طریق اینترنت اشیاء به یکدیگر متصل شده و در هماهنگی با یکدیگر عمل می کنند. اما وسایل بهره مند از هوش مصنوعی یک گام از سایرین جلوترند.

  برای توضیح چگونگی کاربرد هوش مصنوعی در هوشمند سازی خانه بهتر است از یک مثال کمک بگیریم: تصور کنید در راه برگشت به خانه هستید و به فاصله ی معینی تا خانه می رسید. سیستم هوشمند خانه لحظه ی ورود شما را می فهمد و در واکنش به آن، ترموستات هوشمند از حالت صرفه جویی در انرژی درآمده و دمای خانه را به میزان دلخواه شما می رساند، درب پارکینگ برایتان باز می شود و زمانی که به داخل خانه پا می گذارید، لامپ های هوشمند روشن می شوند، پرده هوشمند کنار می رود، آهنگ مورد علاقه تان از اسپیکر هوشمند پخش می شود و قهوه ساز برایتان قهوه آماده می کند.

  تمامی این کارها به صورت خودکار انجام می شوند و شما برای عملی شدن آن ها زحمتی نمی کشید. در این صورت، به این خانه باید گفت سرزمین عجایب. یک سیستم مرکزی با بکارگیری اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در خانه هوشمند و با یک دستورالعمل ساده انجام اکثر کارهای روزانه ی شما را به عهده می گیرد. در واقع، می توان گفت تکنولوژی اینترنت اشیاء بدون هوش مصنوعی در خانه هوشمند عملا بی فایده است.

  کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند به راحتی ساکنین ختم نمی شود. می توان گفت که کاربرد هوش مصنوعی در صرفه جویی مصرف انرژی و امنیت خانه هوشمند مسلم شده است.

کاربرد هوش مصنوعی در صرفه جویی مصرف انرژی در خانه هوشمند

   صرفه جویی در مصرف انرژی نه تنها برای جیب ما مفید است، بلکه برای حفظ حیات بر روی زمین یک امر ضروری محسوب می شود. بهره وری انرژی بحث داغ این روزهاست چرا که نادیده گرفتن آن موجب تغییرات آب و هوایی و به یک چالش جهانی تبدیل شده است.

   هنگام خریدن وسایل خانه به برچسب انرژی آن توجه می کنیم. اما نمی دانیم که این وسایل حتی زمانی که خاموش هستند هم برق و سایر انرژی ها را مانند یک هیولای پنهان مصرف می کنند. در خانه هوشمند مجهز به هوش مصنوعی میزان مصرف انرژی و انتشار کربن از طریق کنترل خودکار ترموستات هوشمند، پریزهای هوشمند و سیستم روشنایی هوشمند به حداقل می رسد.

کاربرد هوش مصنوعی در امنیت خانه هوشمند

   اگر با برنامه ی فیس بوک کار کرده باشید، می دانید که باید با ویژگی های تگ کردن افراد آشنا باشید. اگر از عکس یکی از دوستانتان که عضو فیس بوک است استفاده نمایید، در ۹۷ درصد موارد فیس بوک چهره ی وی را به کمک هوش مصنوعی شناسایی می کند.

   برخی سیستم های امنیتی هوشمند نیز از همین طریق چهره، افراد مجاز را تشخیص و به آن ها اجازه ی ورود به خانه را می دهند. علاوه بر این، زمانی که قفل و دستگیره هوشمند بر روی درب ورودی خانه نصب شده باشد، هوش مصنوعی تنها افرادی را به خانه راه می دهد که اثر انگشتشان در قفل و دستگیره هوشمند ثبت شده است.